فیت‌بیت را می‌توان یکی از پیشگامان گجت‌های پوشیدنی دانست؛ اما این شرکت تنها چند ماه پیش از رونمایی از ساعت هوشمندش با دردسراتی دست و پنجه نرم می‌کند.

تنها چند ماه پیش از رونمایی از ساعت هوشمند فیت‌بیت، چند کارمند که بر روی این ساعت کار می‌کرده‌اند، شرکت را ترک کرده‌اند و فیت‌بیت در راه‌اندازی اپ اســتور خود با دردسراتی مواجه اســت. این دردسرات ممکن اســت رونمایی از ساعت هوشمند فیت‌بیت را به خطر اندازد.

پس از آنکه محبوبیت دستبند‌های سلامتی این شرکت رو به کاهش گذاشت، فیت‌بیت آینده خود را در ساعت‌های هوشمند می‌بیند. اما ساعت‌های هوشمند معمولا با مجموعه‌ای از محصولات، سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها سازگار هستند تا بتوانند ابتدا کاربر را جذب کنند و سپس او را در مجموعه موردنظر زندانی کنند. گرچه ساعت هوشمند فیت‌بیت می‌تواند موسیقی پخش کند و پرداخت اینترنتی انجام دهد؛ اما همکاری با اسپاتیفای به نتیجه‌ای نرسیده و دردسرات فنی بر سر راه راه‌اندازی اپ اســتور، بدان معناســت که ممکن اســت اپ اســتور در زمان رونمایی از ساعت هوشمند آماده نباشد. در عین حال،‌ بسیاری از توسعه‌دهندگان علاقه‌ای به توسعه اپلیکیشن برای فیت‌بیت ندارند. دامیان مهرز، توسعه‌دهنده اپلیکیشن Evernote برای ساعت هوشمند Galaxy Gear سامسونگ می‌گوید:

من بیشتر به توسعه برای بازیگران عمده مانند اپل واچ و اندروید ور مشغول هستم. من می‌توانم به توسعه برای فیت‌بیت هم فکر کنم، اما زمانی که محصول خوب و تعداد کاربر کافی وجود داشته باشد. من فکر می‌کنم که پایه‌گذاری اعتماد چالش‌برانگیز باشد.

مهرز نیز همانند بسیاری از توسعه‌دهندگان، معتقد اســت که دردسر اصلی این اســت که گجت‌های پوشیدنی هنوز فراگیر نشده‌اند و توسعه اپلیکیشن برای آنها چندان قانع‌کننده نیست.

در بیانیه‌ای که فیت‌بیت با ایمیل منتشر کرد، عنوان شده اســت که توسعه اپلیکیشن‌ها و ساعت هوشمند بر طبق برنامه پیش می‌رود و هر گونه ادعایی در مورد چالش‌های این شرکت، شایعه خوانده شده اســت. این کمپانی معتقد اســت که می‌تواند در بازار موفق باشد.

6acd94dd 4d62 4b90 8516 89a6606668a4 دردسرات فیت‌بیت تنها چند ماه پیش از رونمایی از ساعت هوشمندش

بر اساس گزارش موسسه IDC، بازار جهانی گجت‌های پوشیدنی در ســال ۲۰۱۷ رشد ۲۰ نسبتی خواهد داشت و فطریقه آنها به ۱۲۵.۵ میلیون گجت پوشیدنی می‌رسد. ساعت هوشمند فیت‌بیت تنها با اپل واچ رقابت نخواهد کرد و باید با ده‌ها ساعت هوشمند اندرویدی نیز رقابت کند. فیت‌بیت اخیرا عنوان برتر خود در گجت‌های پوشیدنی را از دست داد و از اپل و شیائومی عقب افتاد. سرمایه‌گذاران علاقه خود را به فیت بیت از دست داده‌اند و سهام این شرکت در ۱۲ ماه گذشته، ۵۵ نسبت افت داشته اســت. گرچه فیت‌بیت طرفداران خاص و سرسختی دارد، اما تحلیلگران معتقدند که فیت‌بیت برای کسب کاربران بیشتر با دردسر مواجه خواهد بود.

در ســال گذشته، فیت‌بیت برای اینکه تلاش‌هایش برای توسعه ساعت هوشمند را شدت ببخشد، شرکت pebble را خریداری کرد. توسعه‌دهندگان Pebble هسته اصلی تیم ساعت هوشمند فیت‌بیت در کالیفرنیا را تشکیل دادند، اما بسیاری از آنان اکنون فیت‌بیت را ترک گفته‌اند.

ساعت هوشمند فیت‌بیت شبیه اپل واچ خواهد بود

ساعت هوشند فیت‌بیت قیمتی کمتر از ۳۰۰ دلار خواهد داشت و به جای اســتفاده از اندروید ور از سیستم عامل اختصاصی مشابه سیستم عاملی که Pebble در ساعت‌هایش اســتفاده می‌کرد، بهره می‌برد. اگر فیت‌بیت از اندروید ور اســتفاده می‌کرد، می‌توانست به اکوسیستمی عظیم از اپلیکیشن‌ها و توسعه‌دهندگان دست یابد؛ اما فیت‌بیت تصمیم گرفـــــته اســت که سیستم عامل خودش را توسعه دهد و ممکن اســت پشتیبانی توسعه‌دهندگان را کسب نکند.

فیت‌بیت رابطه عمیق Pebble با توسعه‌دهندگان را دلیلی برای خرید این شرکت و حقوق مالکیت معنوی آن عنوان کرد. اما منابع آگاه معتقدند فیت‌بیت تلاشی برای گسترش این رابطه انجام نداده اســت. فیت‌بیت برای اینکه بتواند در آینده توسعه‌دهندگان را به سمت خود جذب کند، اجازه خواهد داد تا توسعه‌دهندگان با اســتفاده از جاوااسکریپت اپلیکیشن‌های خود را توسعه دهند.

برنامه فیت‌بیت این اســت تا از اســتاندارد صنعت گجت‌های پوشیدنی اســتفاده کرده و اپ اســتور خود را در گوشی‌های اندرویدی و آیفون قرار دهد. کاربران اپلیکیشن‌ها را بر روی گوشی خود دانلود می‌کنند و سپس با اســتفاده از بلوتوث به ساعت هوشمند فیت‌بیت متصل می‌شوند. گرچه اپ اســتور فیت‌بیت دردسراتی دارد، اما ممکن اســت برای زمان رونمایی ساعت هوشمند اماده باشد.

پس از آنکه گفتگو‌های فیت‌بیت با اسپاتیفای برای همکاری به نتیجه‌ای نینجامید، فیت‌بیت به پاندورا روی آورد. اگر توافق با اســتیفای به نتیجه می‌رسید، می‌شد آن را کودتایی برای فیت‌بیت عنوان کرد. در عوض، فیت‌بیت تصمیم گرفـــــته اســت تا به شرکتی روی آورد که خود دچار دردسرات عدیده اســت. کاربران قادر خواهند بود با اســتفاده از پاندورا موسیقی را بر روی ساعت هوشمند فیت‌بیت اســتریم کنند. پاندورا و اسپاتیفای از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

در درون فیت‌بیت، شک‌های زیادی نسبت به ساعت هوشمند وجود دارد. ساعت هوشمند فیت‌بیت تنها یک اندازه خواهد داشت و نمایشگر آن همانند اپل واچ مربعی خواهد بود. برخی از کسانی که در حال کار بر روی این ساعت هستند، معتقدند که کیفیت چندانی ندارد و برخی دیگر معتقدند که فیت‌بیت نباید هیچگاه این پروژه را آغاز می‌کرد. یکی از این افراد می‌گوید:

آنها در حال ساخت چیزی هستند که مردم اعتقاد درونی به آن ندارند. با این کار، آنها واپسگرایانه و ارتجاعی عمل می‌کنند نه اســتراتژیک.

فیت‌بیت سرنوشت خود را به ساعت هوشمند گره نزده اســت. مهندسان این شرکت در حال کار بر روی دستبند‌های سلامتی محبوب Charge و Blaze برای ســال آینده هستند. این شرکت همچنین در حال کار بر روی نسخه‌ای از ترازوی وزن خود اســت که مجهز به بلوتوث بوده و قادر به ارتباط با گوشی هوشمند اســت.

بنابر منابع آگاه، فیت‌بیت قصد داشت تا در بهار امســال ساعت هوشمند خود را روانه بازار کند، اما دردسرات متفاوت باعث شد تا رونمایی از ساعت هوشمند تا پاییز به تعویق بیفتد. این بدان معناســت که زمان رونمایی با زمان رونمایی نسخه جدید اپل واچ همزمان خواهد شد. یکی از منابع آگاه می‌گوید:

این ساعت قرار بود با نسخه دوم اپل واچ رقابت کند، اما زمانی که رونمایی می‌شود باید با نسخه سوم اپل واچ رقابت کند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته دردسرات فیت‌بیت تنها چند ماه پیش از رونمایی از ساعت هوشمندش اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما