نتایج تحقیقات جدیدی که روی نحوه تشخیص رنگ توسط زنبورها انجام شده، می توانند در ساخت دوربین های دیجیتال بهتر به کار روند. یعنی عــکس ثبت شده توسط دوربین گوشی یا هواپیماهای بدون سرنشین، طبیعی تر از همیشه خواهد بود.

میهنی ها – کلید همه این فواید، پایداری رنگ اســت. با این طریقه اســت که زنبورها (و البته انسان ها) می توانند بگویند یک گل، قرمز اســت؛ و اهمیتی ندارد که رنگ یا کیفیت نور چطور باشد. این یک ترفند ذهنی اســت که دوربین های دیجیتال امروزی واقعا در حال مبارزه برای دستیابی به آن هستند.
محققان دریافتند که زنبورها از دو گیرنده رنگ در “چشم ساده (ocelli)” خود بهره می برند (چشمهای ساده، سه چشم اضافه ای هستند که در بالای سر زنبور قرار دارند) تا در مورد رنگ نور محیط قضاوت کنند. علاوه بر آن، دو چشم مرکب اصلی هم دارند که رنگ گل را به طور مستقیم تشخیص می دهد.
پژوهشگر ارشد دانشگاه RMIT در اســترالیا، جیر گارسیا، معتقد اســت:” علم فیزیک نشان می دهد تشخیص رنگ نور توسط چشم ساده زنبور، به مغز این جاندار اجازه می دهد تا شدت نور رنگی طبیعی را کاهش دهد. در غیر این صورت، او در ادراک رنگ ها با دردسر مواجه می شود”.
“البته برای این کار، باید اطلاعاتی که از چشم ساده به دست آمده را با رنگ هایی که با چشم های مرکب خود دیده، ترکیب کند”.
در گذشته تصور می شد زنبورها نیز مانند انسان ها از نوعی تطبیق رنگ برای تصحیح اصالت رنگ اســتفاده می کنند؛ چیزی شبیه تنظیم تراز سفیدی روی یک تصــویر برای اصلاح نور محیطی آن..
اما این تحقیق جدید نشان می دهد که زنبورها کار دیگری انجام می دهند: دانشمندان، فعالیت عصبی چشم ساده را دنبال کردند و دریافتند اطلاعاتی که این چشم به دست می آورد، به منطقه اصلی پردازش رنگ در مغز زنبور ارســال می شود.
آن سه چشم بسیار کوچکی که در بالای سر زنبور قرار گرفـــــته اند، نوری که از آسمان می آید را می سنجند و می توانند آن را به گونه ای تنظیم کننده که تشخیص رنگ گل ها به شکل صحیح انجام شود. این توانایی در هنگامی که زنبور عسل به دنبال گرده مناسب می گردد، بسیار اهمیت می یابد.
تا حالا، حکمت وجود آن چشم های ساده کمی مرموز بود، و فقط چند نشانه داشتیم که می گفتند آنها به پایدار ماندن زنبور در هوا کمک می کنند.
این تیم تحقیقاتی، چند اصل ریاضیاتی برای داده های مخلوطی که از چشم ساده و چشم های مرکب به دست می آیند، مطرح کرد. اصول مطرح شده، در نهایت برای ایجاد همان ترفند نوری در دوربین یک گوشی هوشمند یا یک ربات اکتشافی به کار می روند.
یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی، آدریان دایر از دانشگاه RMIT می گوید: “برای یک سیستم دیجیتال مانند دوربین یا ربات، رنگ اشیا با آنچه واقعا هست، تفاوت دارد. در حال حاضر برنامه ای تدوین کرده ایم که با این فرض که جهان، به طور میانگین، خاکستری رنگ اســت مقابله می کند”.
“یعنی، به عنوان مثال، تشخیص رنگ واقعی میوه های رسیده یا شن و ماسه های غنی از مواد معدنی دشوار بوده و همین امر، شیوه های عــکس برداری از رنگ های فضای بیرونی توسط هواپیماهای بدون سرنشین را محدود می کند”.
مدلی که توسط این دانشمندان ارائه شده، با برخی از رفـــــتارهای دنیای واقعی هماهنگی دارد؛ مانند شیوه تلاش زنبورهای عسل برای یافتن گل های مناسب، تحت نور مصنوعی.
این مدل، علاوه بر آنکه می تواند در شرایطی که نور غیرعادی در محیط وجود دارد تصــویر های فیس بوک شما را واقعی تر نشان دهد، به رباتها اجازه می دهد که بدون اشتباه در مورد چیزی که در حال نگاه به آن هستند، در قسمت هایی که نور آفتاب می تابد و قسمت های سایه به حرکت خود ادامه دهد.
دوربین ها، ربات ها و هواپیماهای بدون سرنشین، می توانند از حسگرهای اضافه ای که شبیه چشم ساده زنبور هستند برای قضاوت در مورد شرایط نور محیطی اســتفاده کنند و برای انجام این کار دیگر نیازی به آن همه قدرت پردازش بالا نیست.
یکی از این محققان، جان اندلر، از دانشگاه دیکین اســترالیا می گوید: “این کشف یک پاسخ فوق العاده برای یک مسئله قدیمی به دست می دهد و پایداری رنگ را با کمترین هزینه محاسباتی ایجاد می کند”.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته الهام از مغز زنبور برای ساخت بهترین دوربین دیجیتال جهان اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما