325046 667 آیا این مرد می‌خواهد جای ظریف بنشیند؟

فرارو- صبح امروز توییت های اخیر الیاس حضرتی نماینده مردم تهران درباره تغییرات در کابینه دولت خبر ساز شد. اما جدا از اینکه اطلاعت مطرح شده از سمت وی قابل توجه بود، اما نکته حیاتیتر در میان آن ها حضور نام محمود واعظی در یک لابی گری دیگر اســت و این دومین بار اســت که نام وزیر ارتباطات در مسائل اینچنینی مطرح می شود.

به نقل فرارو مدتی قبل در بحبوحه اخبار متعدد در خصوص انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خبری از سوی اصلاح طلبان منتشر شد که مدعی شده بودند برخی از وزرای دولت در تلاش هستند، حضور اصلاح طلبان و علی مطهری در هیات رئیسه مجلس، منتفی کنند و در همین زمینه در حال رایزنی هستند.

حتی محمود صادقی در توییتر خود نوشت: «اگر برخی از وزرا دوباره در انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس مداخله کنند، سکوت نخواهم کرد». اما نام مشحصی از فردی برده نشد تا اینکه حسین مرعشی به حضور محمود واعظی در این مسئله اشاره کرد و در کانال تلگرامی خود نوشت: «فراکسیون امید، خیلی خوب و صحیح عمل کرد. اشــکال در بخشی از دولت اســت. بخشی از دولت در ســال قبل که مجلس شکل گرفـــــت، به جای اینکه فراکسیون امید را تقویت کنند جریان مقابل را تقویت کردند».

او در این نوشته ادامه داده اســت: «مشخصا من این مسئولیت را متوجه جناب جناب واعظی می‌دانم. جناب جناب واعظی علاقه‌مند اســت جریان سوم در مجلس راه بیندازد و این جریان سوم، عملا جریانی نمی‌شود جز اینکه در ائتلاف با اصولگرایان قرار می‌گیرد و امید را تضعیف می‌کند. این اشــتباه سیاسی بخشــی از دولت با محوریت جناب جناب واعظی بود که بخشی از بدنه فراکسیون امید را تحت عنوان مستقلین جدا کرد و هدیه کرد به اصولگرایان».

البته همان روز وزیر ارتباطات تمامی این ادعاها را تکذیب کرد و در اینستاگرام خود نوشت: «اخبار نادرستی مبنی بر دخالت برخی از اعضای دولت در انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در برخی شبکه‌های اجتماعی مطرح شده که قویا تکذیب می‌شود».

با این حال طرح این ماجرا ابهامات بسیاری داشت که تا امروز نیز به آنها پاسخ داده نشده اســت اما زمانی بر این ابهامات و احتمالات افزوده می شود که اخباری مبنی بر تلاش واعظی برای حضور در وزرات امور خارجه مطرح می شود. نکته جالب توجه این اســت که این بار هم خبر مذکور از سوی اصلاح طلبان مطرح شده اســت.

ماجرا از این قرار اســت که الیاس حضرتی شب گذشته در خصوص تغییر تحولات در کابینه مجموعه توییت هایی منتشر کرد که در دوتا از آنها آمده بود: محمود واعظى وزیر ارتباطات در تلاش اســت جایگزین ظریف در وزارت امور خارجه شود، ولى اقبالى در این زمینه وجود ندارد.

البته این بار هم واعظی آن را تکذیب کرده اســت اما نکته قابل توجه در این میان حضور چهره های اصلاح طلب با اسم و رسم مشخص اســت. یعنی در هر دو موضوع یک طرف محمود واعظی قرار داشت و طرف دیگر یا حسین مرعشی یا الیاس حضرتی. که این مسئله تا حدودی اخبار مورد نظر را از شایعات بدون منبع متمایز می کند.

اما از سوی دیگر احتمال صحت و سقم این ادعا ها هم در هاله ای از ابهام قرار دارد. ولی با اینحال مشخص نیست که اگر این اخبار صرفا گمانه زنی یا حتی شایعه باشند چرا باید در هر دو مورد نام واعظی مطرح شود؟ آیا اختلافاتی میان وی و اصلاح طلبان ایجاد شده اســت و آنها در تلاش هستند عرصه را بر واعظی تنگ کنند یا به راســتی وزیر ارتباطات تحرکات مشکوکی دارد؟

ضمن اینکه سابقه واعظی در حوزه سیاســت خارجی هم نشان میدهد که او بی تمایل برای حضور در این وزارت خانه نیست. زیرا واعظی حدود سیزده ســال سابقه فعالیت در وزارت امور خارجه را دارد که حتی بعد از آن هم به عنوان معاون بین الملل و سیاســت خارجه در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شده بود. بنابراین نمی توان او را بی ربط به وزارت امور خارجه دانست اما آیا واقعا سعی در حذف محمدجواد ظریف دارد؟ اگر پاسخ خیر اســت پس دلیل مطرح کردن نام وی از سوی اصلاح طلبان در دو موضوع تقریبا مشابه چیست؟

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آیا این مرد می‌خواهد جای ظریف بنشیند؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما